Co jest wizytówką każdego pomieszczenia? Przede wszystkim są to drzwi, które po prostu zapraszają do wnętrza albo też pozostają zamknięte przed intruzami. Dlatego tak ważny jest wybór solidnych drzwi, które nie tylko powinny pasować do całego wnętrza, ale i pełnić funkcje zabezpieczające i chroniące przed hałasem.
Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?
Drzwi zewnętrze powinny współgrać kolorystycznie i materiałowo ze stolarką okienną, architekturą oraz formą wykończenia elewacji. Nie inaczej jest z drzwiami wewnętrznymi, które również trzeba idealnie dopasować do charakteru pomieszczeń. Na szczęście rynek oferuje naprawdę bardzo szeroką gamę drzwi zarówno kolorystyczną, jak i materiałową oraz stylową. Ważnym elementem w doborze jest także sposób otwierania i zamykania, aby było i bezpiecznie, i komfortowo. Bardzo pożądane okazują się nowoczesne uszczelki, dzięki którym skrzydła są dobrze amortyzowane, kiedy dotykają ościeżnicy. To pozwala zredukować poziom hałasu. Innym fortelem służącym cichemu zamykaniu drzwi jest montowanie urządzenia zwanego samozamykaczem.
Z czego są zbudowane drzwi?
Tańsze modele są robione z różnych tworzyw drewnopochodnych np. płyt pilśniowych, płyt wiórowych czy MDF. Takie drzwi wykazują jednak dużą wrażliwość na wilgoć. Droższe materiały, jak drewno i HDF są zdecydowanie bardziej trwałe i odporne na wypaczenia.
Jak wykończona jest powierzchnia drzwi?
Drzwi mogą być okleinowane albo lakierowane bezbarwnym lakierem, czy też pomalowane akrylowymi farbami. Okleiny to z reguły laminat ze sztucznego tworzywa w kolorze drewna. Inna możliwość wyboru to fornir z drewna naturalnego.
Jakie drzwi wybrać?
Przede wszystkim takie, które mają certyfikat gwarantujący jakość spełniającą europejskie normy. Do mieszkań i domów stosuje się klasyfikację drzwi od 1 do 4. Co to oznacza? Klasa 1 oznacza drzwi standardowe, które stanowią małą ochronę przez włamywaczami i nie wytłumiają za bardzo hałasów zewnętrznych. Klasa 4 to najbardziej solidne drzwi antywłamaniowe, trudne do sforsowania i skutecznie wyciszające niepożądane dźwięki. Jeszcze są drzwi klasy 5 i 6 – drzwi specjalne, pancerne.
Czym charakteryzują się dobre drzwi antywłamaniowe?
Przede wszystkim muszą mieć certyfikat, oznaczoną klasę, tabliczkę znamionową. Poza tym drzwi antywłamaniowe powinny mieć przynajmniej trzy zawiasy, rygle antywłamaniowe, bolce antywyważeniowe oraz zamki atestowane. Tylko dobrze wybrane drzwi antywłamaniowe stanowią rzeczywiście skuteczną ochronę przed niepożądanymi gośćmi.
Czy artykuł dotyczy drzwi zewnętrznych w domu jednorodzinnym, czy w bloku mieszkalnym? Czy w zasadzie nie ma to znaczenia?