1. Rozwój projektu
Pierwszym zadaniem przy budowie domu jest sporządzenie projektu. Istotne jest, aby do czasu zakończenia tego projektu nie rozpoczynać żadnych prac na działce, na której będzie stał dom. W projekcie należy pomyśleć o: liczbie pokoi, piętrach domu, łazienkach i rozkładzie. Ponadto wskazane jest, aby projekt zawierał również harmonogram wskazujący terminy oraz rodzaj terenu. Oczywiście projekt musi zawierać również budżet. W tej pierwszej fazie muszą pojawić się również niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie prac oraz wymogi urbanistyczne urzędu miasta.
2. Przygotowanie terenu
Gdy projekt zostanie zatwierdzony przez właściciela domu i zespół architektów, czas rozpocząć prace na działce. W tym celu należy oczyścić teren i usunąć wszelkiego rodzaju elementy, które mogą utrudniać budowę. Jednymi z najczęściej spotykanych są skały lub drzewa.
3. Budowanie konstrukcji domu
Teraz nadszedł czas, aby zacząć stawiać dom. W pierwszej kolejności należy zbudować bezpieczną i wytrzymałą konstrukcję, która utrzyma ciężar budynku. Kolokwialnie taką strukturę nazywa się szkieletem lub ramą. Składa się on z fundamentów (tutaj przeczytasz o stawianiu fundamentów), podłóg, belek i ścian głównych. Mają one za zadanie podtrzymywać ciężar domu. W przeciwieństwie do ścian działowych, są one absolutnie niezbędne.
4. Instalacje gazowe, elektryczne i wodne
Instalacje gazowe, elektryczne i wodne są podstawowym elementem każdego domu. Ze względów estetycznych nie powinny być widoczne. Ważne jest, aby wszystkie instalacje przeprowadzić prawidłowo. Jeśli nie, trzeba będzie rozmontować, aby rozwiązać problem.
Aby wykonać te instalacje, trzeba będzie wziąć pod uwagę to, co zostało ustalone w projekcie domu. Konieczne będzie zaznaczenie miejsca, w którym chcemy zainstalować punkty świetlne i wodne. Ponadto należy zdecydować o położeniu grzejników.
5. Izolacja ścian, sufitów i podłogi
W tym momencie budowa domu nabiera już kształtów. Nadszedł czas na montaż ścian, sufitów i podłóg. Dodatkowo, niezbędna jest dobra izolacja, która zagwarantuje prawidłową temperaturę w domu. Warto zainwestować w dobrą izolację, ponieważ koszty utrzymania domu będą niższe.
6. Zakończenie budowy domu
Gdy dojdziesz do tego punktu najgorsze będzie już za tobą. Aby zakończyć budowę domu trzeba zainstalować elementy wykończeniowe. Są to różne elementy, których do tej pory nie można było zamontować lub które uległyby uszkodzeniu, gdyby zostały zamontowane. Przykładem są drzwi, okna czy podłogi.